Pistacje: solone, łuskane czy tradycyjne? Wartości odżywcze

Pistacje to owoce nazywane pestkowcami owalnymi, które pochodzą z drzew o gęstych koronach i liściach przystosowanych do niskich temperatur.

Pistacje to owoce nazywane pestkowcami owalnymi, które pochodzą z drzew o gęstych koronach i liściach przystosowanych do niskich temperatur. Przez ludzi uprawiane od ponad 9 tysięcy lat. Swoją popularność zawdzięczają unikalnemu, naturalnemu smakowi, wysokiemu indeksowi sytości i łatwej dostępności. Nie wymagają dodatkowej obróbki termicznej, dlatego wystarczy obrać je z łupiny, aby cieszyć się niezwykłym smakiem zielonkawych orzechów. Warto tym samym zauważyć, że pistacje w sklepach coraz częściej sprzedawane są pistacje łuskane, które niecierpliwym pozwalają pominąć ten charakterystyczny rytuał.

Pistacje solone, łuskane czy tradycyjne? Różnice

Gdy wybieramy się do sklepu celem zakupu pistacji możemy natknąć się na kilka wariantów, przez które wpadniemy w swego rodzaju rozterkę. Bowiem na półkach znajdziemy produkty solone, łuskane, a także te tradycyjne w łupinach. Często zastanawiamy się, która wersja będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Jeśli liczymy na dodatkowe walory smakowe najlepsze będą pistacje solone i prażone. W przeciwieństwie do tradycyjnych, ich smak jest podkreślony i intensywniejszy. Królewski przysmak w tej formie ma podwyższoną zawartość sodu. Nie traci on jednak wartości odżywczych. Oczywiście jest bardziej ciężkostrawny. Dbając o zdrowie warto uwzględnić spożycie dodatkowego sodu w swojej dietetycznej rozpisce. Uśredniając, orzechy pistacjowe solone zawierają na 100g zawierają 2,5g soli.

Pistacje zwykłe są równie popularne, co te doprawiane. Ma to swoje uzasadnienie w delikatniejszym smaku tego produktu. Pomimo braku obróbki termicznej nadal są chrupiące i smakowite. W takiej postaci sprawdzają się w ciastach i deserach o słonych nutach.

Gdy kupujemy pistacje w zwykłym sklepie bardzo często otrzymujemy produkt w łupinie. Jeśli nam to nie odpowiada i z tego powodu rezygnujemy z tego wartościowego produktu, dobrym pomysłem będzie rozejrzeć się za pistacjami łuskanymi w sklepach internetowych.

Pistacje w kontekście dietetycznym – czyli dlaczego warto je jeść

Jeśli chodzi o aspekt dietetyczny pistacje witaminy mają w dużych ilościach. Nie brakuje tutaj wysokiej jakości białka roślinnego, zbilansowanego profilu tłuszczowego omega-3 do omega-6 czy węglowodanów. Ściślej mówiąc jedząc jedną porcję 20 gramów (około 30 pistacji) możemy zapewnić sobie 113 kalorii, z czego 45% to tłuszcze, 20% to białko, a ostatnie 27% to węglowodany.

Jedząc pistacje dostarczymy sobie solidnej dawki witaminy B1, B6, K, E. Z racji, że zawierają duże ilości magnezu, manganu, fosforu, żelaza, cynku i potasu są świetną, zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych solonych przekąsek. W mniejszych ilościach dostarczymy kwasu pantotenowego (B5), witaminy C, niacyny (B3) oraz luteiny.

Food obraz autorstwa xb100 - www.freepik.com